Iskolánk története

Az Állami Zeneiskola megalapítása előtt a XIX. században Zentán már igen pezsgő zenei élet volt, de nem intézményesített, hanem amatőr formában, főleg művelődési egyesületek által. A Zentai Ének Társaság, az Iparos Ének Társaság, a zentai Hajnal Szerb Templom Ének Társaság (1886-ban alapítva, a 2. Világháborúig működött), A Gimnázium Fúvós és Szimfonikus zenekara, A Tűzoltó fúvószenekar – olyan amatőr társaságok voltak, melyekben a tagok nagy elhivatottsággal zenéltek. Ezek közül a legidősebb a Tűzoltó fúvószenekar, mely 1874-ben alakult meg.

A zenei oktatás alapjait 1901-ben tették le, mikor a Gimnáziumban elindultak az első vonós hangszer és fuvola tanfolyamok.

1946-ig Zentán nem volt zeneiskola, de a zenei élet nem volt elhanyagolva. A város nagylelkűen segítette a tehetségeket a továbbtanulásban Szabadkán, Szegeden, Belgrádban és Budapesten.

1946 tavaszán, Darinka Vujić szólóének tanár kitartásának köszönhetően, engedélyezték a Városi Zeneiskola megalapítását az év szeptember elsejétől pedig szervezetten megindult az oktatás abban az épületben, melyben ma is székel az iskola.

1949. az iskola Alapfokú Zeneiskola néven dolgozik mintegy 200 diákkal és 12 tanárral. A mai napig ebben a formában fejlődik.

Az iskolában a következő tagozatok közül választhatnak a diákok: hegedű, gordonka, zongora, harmonika, klarinét, szaxofon, kürt, harsona, fuvola, trombita, gitár, szolfézs zeneelmélettel és szólóének.

Az épület kapacitása mintegy 200 gyermek oktatását teszi lehetővé. Az elmúlt évtizedben sok diák választotta zenei tanulmányainak folytatását, miután tanárként tértek vissza intézményünkbe. Ezzel igazolták iskolánk elismerését a zenei és azon kívüli körökben (Marjanović Valéria, Morvai Lívia, Kaszás Éva, Tarapcsik József, Sóti Lenke, Barát Szilvia, Bodó Katalin, Balint S. Melinda, Pallos Jelena, Nikolić Jelena, Tóth Bojnik Tímea).

Iskolánk volt igazgatóinak névsoka:

Vujić Darinka
Knežević Vojin
Barsi Jenő
Ádam Erika
Kragujević Magda
Fabián Mihály
Kovács Nándor
Mák András
Davidović Aleksandra (ügyvezető)
Baráth Laszló
Kaszás Éva
Major Melinda
Masa Tibor (ügyvezető)

Mondhatjuk, hogy iskolánk igazolta alapításának célját a zenei szakemberek képzésében, a zenei továbbtanulás ösztönzésében, a zenekedvelők körének bővítésében a város minden rétegén belül, mindazért, hogy minél többen bekapcsolódjanak Zenta zenei életébe, és hogy magasabb szintre emelje a szellemi értékeket, hogy minél többen elköteleződjenek a zenekultúra iránt.